Blusos

Blusos
Lotiniškas pavadinimas:Siphonaptera
Dydis2.6 to 3.2 mm long
Color:Variable in color from light red to brown or black
Sounds:---
Digestive Tract:Yes

Kaip atrodo blusos?

Lotyniškas pavadinimas: Siphonaptera
Spalva: šviesiai raudona, ruda, juoda
Dydis: nuo 2,6 iki 3,2 mm

Blusos – labai maži, kenkėjiški, besparniai vabzdžiai, kurie gali plisti namuose, laiptinėse, rūsiuose ir pan. erdvėse bei gali kankinti tiek gyvūnus, tiek žmones. Blusas dažniausiai pernešioja ir joms plisti ‘padeda’ laukinės katės ir šunys, pelės, žiurkės ir pan., o nuo šių gyvūnų blusos gali peršokti ant laiptų, ant kilimėlio, į laiptinę ir pan., o po to – ir ant naminių gyvūnų bei žmonių. Blusos išgyvena šokinėdamos ant žmonių ir gyvūnų, minta jų krauju, ir taip veisiasi. Blusos linkusios intensyviausiai daugintis vasarą. Taip pat blusų pagausėja ir rudens bei žiemos metu. 

Atkreipiame dėmesį, kad blusos dauginasi labai labai greitai ir neišnyksta pačios nenaikinant. Todėl pastebėjus blusų kankinamą gyvūną, žmogų ar blusas namuose, laiptinėje, rūsiuose ir pan. – rekomenduojame nedelsiant imtis blusų naikinimo. Blusas galite naikinti ir patys, tačiau profesionaliausiai ir užtikrinčiausiai tai padarys kenkėjų naikinimo profesionalai. 

Kur dažniausiai įsikuria blusos?

Blusos labai mėgsta šiltas, apleistas ir netvarkingas vietas – rūsiai, šilumos šachtos, apleistos pastatos, netvarkingai prižiūrimi būstai, netvarkingai prižiūrimi gyvūnai ir kt. Blusos sudeda kiaušinėlius patekusios į saugias patalpas – kiaušinėliai gali būti dedami grindų plyšiuose ir pan. tamsiose vietose. 

Blusų maisto, išgyvenimo šaltinis – kraujas. Tad tiek gyvūnui, tiek žmogui blusos kelia siaubingą diskomfortą, emocinį nuovargį. Įkandus blusoms gali būti odos alergija, galimi bėrimai, paraudimas, didelis niežulys. 

Blusos labai greitai plinta, deda daug kiaušinėlių, labai greitai suauga ir toli bei aukštai geba šokinėti – tad šie vabzdžiai – tikrai nemalonūs ir nepageidaujami kenkėjai. 

Kaip pastebėti, kad šalia Jūsų įsikūrė blusos? 

Nors blusos yra labai labai mažos, jas pastebėti tikrai įmanoma. Kokie gali būti požymiai, kad šalia Jūsų gyvena blusos?

  • Jums nuolat niežti tam tikras odos vietas, ant odos pasirodo bėrimų, nors anksčiau tokių problemų neturėjote. Pasižiūrėkite internete ar pasikonsultuokite su gydytoju, kaip atrodo blusos įkandimas ir kaip pasireiškia įkandimo požymiai. 
  • Pastebite, kad jūsų naminis augintis (katė, šuo ir pan.) nuolat intensyviai kasosi, stipriai ir dažnai laižosi, yra jautrūs, sunku prie jų priartėti, paimti į rankas – gali būti, kad gyvūnus kankina blusos, kandžioja odą ir taip kelia gyvūnui niežulį, skausmą ir nuovargį. Pasirūpinkite vaistais nuo blusų savo augintiniui nedelsiant.
  • Pastebite namuose ar kt. palalpose gyvas blusas – tai nedideli, rudai raudoni/rudai juodi smulkūs vabzdžiai. Jei jų yra ne viena, tikrai atpažinsite blusą pagal jų išskirtinį judėjimo bruožą – šokinėjimą. 

Kaip apsisaugoti nuo blusų? 

Blusos gali atsirasti namuose net jei ir namai bei gyvūnai yra kruopščiai prižiūrimi, tvarkingi. Pvz.: blusos gyvendamos laiptinėje gali nesunkiai užšokti ant batų, kojų, ant gyvūno ir pan., ir taip atsirasti Jūsų namuose ir to iš pradžių net nepastebėsite. Blusų plitimo tikimybė yra daug didesnė, jei aplink namus ar patalpų teritorijoje yra laukinių gyvūnų (pvz.: laukinių kačių, šunų, pelių, žiurkių ir pan.). 

Nuolat palaikykite švarą ir tvarką namuose ir kitose patalpose, dažnai siurbkite grindis, išsiurbę grindis – iškratykite dulkių maišelius. Iššlavę ar išsiurbę grindis jas visuomet išplaukite dėgna grindų šluoste, naudodami buitines chemines grindų plovimo priemones. Blusos labai nemėgsta drėgmės ar per didelės sausros, tad grindų priežiūra – vienas patikimiausių būdų kaip galite neleisti blusoms plisti ir daugintis.

Jeigu blusų atsiranda bendro naudojimo patalpose, kaip pavyzdžiui, laiptinėse, gyventojų butų rūsiuose ir pan., reikėtų pirmiausia kreiptis į namo bendriją, kuri turėtų organizuoti šių kenkėjų naikinimo procedūras. Jeigu norite blusų naikinimo imtis individualiai – visuomet rekomenduojame šį darbą patikėti dezo.lt kenkėjų naikinimo ekspertams. 

Jeigu namuose laikote naminius gyvūnus, reguliariai išsiurbti ir išvalyti gyvūnų guolius, kilimėlius, šukuoti ir reguliariai išplauti gyvūnus su šampūnu nuo blusų (ypatingai aktualu gyvūnams, kurie dažnai būna lauke), pasirūpinkite gyvūnų antkakliais nuo blusų. Kaip dar galite apsaugoti savo gyvūnus nuo blusų – geriausiai jums patars veterinarijos gydytojai. 

Kaip išnaikinti blusas? Kokios yra blusų naikinimo priemonės?

Kaip ir visiems kenkėjams, žmonės prisigalvoja buitinių būdų, kaip galima naikinti blusas. Tačiau dažnu atveju ‘savadarbė’ blusų naikinimo procedūra nuo blusų apsaugo tik laikinai ir dažnai nebūna atliekama labai kokybiškai. 

Blusos maži, bet labai žmones ir gyvūnus varginantys kenkėjai – tad pastebėjus namuose blusas rekomenduojame nedelsiant kreiptis į profesionalus ir patiems nesivarginti dėl šių kenkėjų naikinimo. Taupykite laiką ir nervus – kreipkitės į Dezo.lt kenkėjų naikinimo specialistus. Įvertinsime blusų rūšį ir plitimo apimtis, parinksime tinkamiausias blusų naikinimo priemones ir padėsime jums visam laikui atsikratyti šių nemalonių kenkėjų.