Skruzdėlės

Skruzdėlės

Kaip atrodo skruzdėlės?

Lotyniškas pavadinimas: Formicidae
Spalva: juoda, ruda, juodai ruda
Dydis: įprastai nuo 1,7 iki 2,5 mm, bet gali būti ir didesnės, priklausomai nuo skruzdėlių rūšies

Skruzdėlės – vabzdžiai, kurie yra vieni labiausiai paplitusių visame pasaulyje. Skruzdėlių ypatybė yra ta, kad jos skruzdėlės gyvena šeimomis-kolonijomis. Tad jei yra viena skruzdėlė – visuomet yra ir visa skruzdėlių “giminė” šalia. Būtent todėl pastebėjus skruzdėlių problemą, kuri kenkia Jūsų ūkiui, pastatui, namui, sodui ar kitos paskirties erdvėms bei žmonių komfortui, reikėtų pasidomėti, kaip naikinti skruzdėles, skruzdėlių naikinimo priemonėmis ir skrudzdėlių naikinimo būdais.

Skruzdėlių šeimas sudaro motinėlė, skruzdėlės darbininkės, patinėlis, kiaušinėliai, lervos ir lėliukės. Patinėlis ir motinėlė iš saugaus lizdo išropoja tik poravimosi metu. Lizdus skruzdėlės įsirengia joms saugiose vietose – sienose, už apdailos plytelių, grindjuosčių, knygose ir kt. vietose. Šeimą maitina skruzdėlės darbininkės, nešdamos maisto produktus į lizdą.

Kaip apsisaugoti nuo skruzdėlių? 

Norint apsisaugoti nuo skruzdėlių, reikia pasirūpinti labai sandariomis ir tvarkingomis patalpomis. Tai reiškia, kad Jūsų bute, name ar pan. turi būti užglaistyti visi plyšiai, plytelės tvarkingai sudėtos ir neatšokusios, kokybiškai sudėtos grindys ir grindjuostės ir t.t. Pastatų vidus privalo atitikti sanitarinius reikalavimus ir būti tinkamai prižiūrimas – tik taip apsisaugosite nuo skruzdėlių. 

Ar skruzdėlės gali atsirasti maisto produktuose? 

Kalbant apie maistą – skruzdėlių gali atsirasti ir maisto produktuose. Skruzdėlės maitinasi pagrinde angliavandeniais, todėl jos nepaprastai mėgsta saldžius maisto produktus: cukrų, saldainius ir t.t. Namie ilgesnį laiką laikant tokio tipo produktus reikėtų labai sandariai šiuos produktus laikyti, reguliariai produktus apžiūrėti, o jei jie nebetinkami vartojimui – nedelsiant išmesti. 

Ar skruzdės pavojingos žmogui? 

Skruzdėlės yra vieni labiausiai išsivysčiusių vabzdžių pasaulyje – taip, jų visame pasaulyje yra labai daug, tačiau didžioji dalis skruzdėlių žmogui nėra pavojingos. 

Pavojingos skruzdėlės žmogui gali būti kelių rūšių: pvz.: faraoninėmis vadinamos skruzdės, kurios minta maistu ir po to nešioja maisto mikrobus. Šios skruzdėlės būna rudos arba šviesiai rudos ir mažytės. Įvairius mikrobus nuo maisto gali pernešti ir pievinės, kvapiosios namų skruzdėlės. 

Sodo skruzdėlės – ūkio ramybės drumstėjos

Dažną ūkį, daržą, sodą gali kamuoti sodo skruzdėlės (kartais vadinamos sodinėmis, juodosiomis skruzdėlėmis). Kaip atpažinti, kad pas jus sode ar kieme atsirado sodo skruzdėlės? 

  • Pastebite skruzdėlynus – jie nebūtinai būna dideli, kartais gali būti kaip labai nedidelis žemių, purvo kauburėlis. 
  • Auginami augalai kamuojami amarų – tai ženklas, kad kažkur teritorijoje gali būti skruzdėlių šeimynos. 
  • Pastebite namuose, prieangyje ir kitose erdvėse ropojančias skruzdėles. 

Aukščiau minėjome, kad skruzdėlės mėgsta saugias, slaptas vietas įkurti savo lizdus – jeigu kieme nepastebite skruzdėlynų, tačiau skruzdžių yra, ieškokite “iškeltų” trinkelių/plytelių – gali būti, kad skruzdėlės pasislėpusios po jomis. 

Sodo skruzdes naikinti būtina, nes jos ne tik iškelia trinkeles, neša amarus ant augalų, bet ir ardo Jūsų sodo vizualiką, “išaria” dirvožemį ir pan. Pastebėjus skruzdžių problemą – kreipkitės į specialistus. Skruzdes išnaikinti sunku, o specialistai Jums ir patars, ir sutaupys laiko, ir profesionaliai atliks savo darbą.

Kaip išnaikinti skruzdėles? Kokios yra skruzdžių naikinimo priemonės?

Jeigu norite naikinti skruzdėles, pirmiausia atpažinkite skruzdėlių rūšį, skruzdėlių mastą Jūsų kieme/sode/namuose ar pan. erdvėse ir atraskite skruzdėlių lizdus, skruzdėlių takus ir skruzdėlynus. Skruzdžių naikinimo būdų internete galite rasti daug įvairių, tačiau jeigu norite skruzdžių atsikratyti tinkamai – visuomet apgalvokite specialistų pagalbą. Boro rūgšties pylimas, skruzdžių viliojimas į vieną vietą saldžiais maisto produktais, skruzdžių naikinimas kreida – gal ir yra šiek tiek efektyvus, bet tokie skruzdžių naikinimo būdai yra buitiniai ir labai laikini. 

Norint sėkmingai išnaikinti skruzdes rekomenduojame pasitikėti Dezo.lt specialistais – įvertinsime skruzdėlių problemos apimtį, parinksime tinkamiausias naikinimo priemones pagal skruzdėlių rūšį ir jų atsiradimo/veisimosi vietą, išnaikinsime skruzdes, rekomenduosime prevencines ir apsaugines priemones. Nesikankinkite patys, kai daug greičiau ir profesionaliau už Jus problemą gali išspręsti kenkėjų naikinimo profesionalai.