Tarakonai

Tarakonai
Pavadinimas:Periplaneta americana
Ilgis:4 cm
Spalva:Ruda
Sounds:Chirping Noise
Digestive Tract:Yes

Dažniausiai mūsų šalyje sutinkamos rūšys: rudieji (Blatella germanica) ir juodieji (Blatella orentalis). Jie daugiausia mėgsta šiltas, drėgnas patalpas, kur gali rasti sau maisto ir vandens, tačiau jie labai greitai ir be vargo prisitaiko prie neįprastų jiems maisto ir gyvenimo sąlygų.

Turėdami labai gerai prie besikeičiančių aplinkos sąlygų pritaikytą mitybos būdą, gali ėsti įvairų maistą, duoną, vaisius, daržoves, pelėsius, išmatas. Maitinasi tarakonai naktį, nuo šviesos jie slepiasi.

Tarakonai slepiasi sienų plyšiuose, po atšokusiomis glazūruotomis plytelėmis, pertvarose prie šildymo įrenginių, grindyse po atšokusiu linoleumu, vėdinimo angose ir kituose plyšiuose. Gali lengvai pereiti iš vieno pastato į kitą per sienų plyšius, vėdinimo angas ir pan. Jie gali būti pernešami su drabužiais, dėžėmis, prekių maišais, augalais, maisto ir gėrimų kroviniais.

Tarakonai ilgą laiką gali išbūti nesimaitinę ir be vandens: rudieji  – iki 40 dienų, juodieji – iki 70 dienų. Juoduosius tarakonus galima aptikti apšildomuose rūsiuose.

Tarakonai gali pernešti tuberkuliozės, vidurių šiltinės, dizenterijos, salmoneliozės ir kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus iš tualetų, šiukšlių laikymo ir kitų nešvarių vietų ant maisto produktų, užteršti maistą savo išskyromis. Neabejojama, kad tarakonai gali būti alerginių susirgimų priežastis.

Tarakonų buvimas patalpose ir žmonių būstuose jaučiamas kaip didelis nepatogumas ir daro neigiamą psichologinį poveikį žmogui.

Tarakonų įsigalėjimas ir išplitimas gali atnešti nemažų ekonominių nuostolių. Labai spartų tarakonų plitimą įvairiomis kryptimis dar labiau paspartina intensyvus transportas. Keičiantis ir sudėtingėjant miestų infrastruktūrai, atsiranda ir naujų vietų, kur jie gali sėkmingai įsikurti, tačiau kur labai sunku efektyviai kontroliuoti jų populiacijos dydį.

Dabartiniu metu kenkėjų sukeliamos problemos aktualios ir praktiškai iškyla visose pramonės šakose: maisto, žemės ūkio, medicinos ir slaugos, žmonių aptarnavimo ir kt.

Kenkėjų kontrolė – tai visame pasaulyje egzistuojanti paslaugų rūšis, užtikrinanti gaminamo produkto ar teikiamos paslaugos kokybę, naudojama kaip sistema, apimanti profilaktines ir intervencines priemones, skirta apsaugoti nuo kenkėjų keliamų rimtų problemų.

Tarakonų patelės per metus sudeda 3-5 kokonus, kuriuose yra po 20-60 kiaušinėlių. Dėl suplotos kūno formos tarakonai gali pralįsti pro mažiausius plyšius ir išplisti visame pastate. Tarakonai išskiria nemalonų specifinį kvapą, kuris atsiranda garuojant feramonams (specifinė medžiaga, kuria tarakonai pažymi migracijos kelius, slaptavietes). Feramonai, kokono apvalkalėliai, tarakonų hitininė danga, patekusi į maisto produktus, gali sukelti alergines reakcijas.

Dėl techninių ir ekonominių priežasčių tarakonų visiškai išnaikinti neįmanoma, tačiau galima sustabdyti jų spartų dauginimąsi ir šiek tiek kontroliuoti jų populiacijų vystymąsi. Norint išvengti tarakonų antplūdžio, reikia ilgai ir nuolat naudoti įvairias priemones, stabdančias jų plitimą.

Tarakonų naktinis gyvenimas, jų dieninis slapstymasis ankštose ir šiltose vietose lemia išplitimą patalpose, apsunkina jų suradimą. Tarakonų sugebėjimas prisitaikyti prie bet kokio maisto ir labai trumpas vystymosi ciklas leidžia išgyventi bet kokioje aplinkoje. Nustatyti tarakonų gausumą ir jų išsidėstymą užkrėstose patalpose būna gana sudėtinga.

Užkrėstas patalpas reikia atidžiai apžiūrėti. Taip pat reikia nustatyti pastatuose galimus jų plitimo kelius, pradedant nuo potencialių užkrato šaltinių (tamsios šiltos patalpos, plyšiai, tarpai tarp įrenginių). Taip pat svarbu aptikti ženklus, rodančius, kad patalpose yra tarakonų (ekskrementų dėmės, kritę tarakonai, kokonų išnaros).

Lygiagrečiai su kovos prieš tarakonus priemonėmis turi būti įgyvendinamos prevencinės priemonės, padedančios išvengti vėlesnių tarakonų invazijų.

Prevencinės priemonės:

  • atidi gaunamos produkcijos ir taros apžiūra (inspekcija)
  • pirminė kontrolė ir užkrėtimo nustatymas
  • kompleksinė dezinsekcija
  • paprastų priemonių taikymas (ertmių, plyšių užsandarinimas, pertvarų, tinklelių įdėjimas)
  • švarūs ir neužgriozdinti rūsiai, sandarūs vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynai

Tarakonų kontrolės rezultatams didelę įtaką turi įvairūs veiksniai; pirmasis – metų laikas. Geriausia tarakonus naikinti šiltojo metų laiko pradžioje, siekiant užkirsti kelią sparčiam kolonijų dauginimuisi. Išnaikinti tarakonų populiacijas jau ekploatuojamuose pastatuose yra ypač sunku, todėl pirmiausia reikia apriboti jų invaziją į naujus pastatus.

Tarakonų populiacijų kontrolė negali būti grindžiama beatodairišku insekticidų naudojimu. Jos strategija turi būti gerai pagrįsta, būtina nustatyti insekticidų savybes, panaudojimo būdus ir intensyvumą.