Kaip atrodo tarakonai?
Lotyniškas pavadinimas: Periplaneta americana
Spalva: ruda, juoda
Dydis: iki 4 cm ilgio ir didesni, priklausomai nuo rūšies
Tarakonai – nemalonūs, didelį diskomfortą ir daugeliui baimę keliantys vabzdžiai. Labai dažnai tarakonai kankina butų ir namų savininkus. Dažniausiai Lietuvoje sutinkamos tarakonų rūšys yra rudieji (Blatella germanica) ir juodieji (Blatella orentalis) tarakonai. Tarakonai veisiasi labai greitai ir jų per trumpą laiką gali atsirasti labai daug. Tarakonai ilgą laiką gali gyventi be maisto, be vargo prisitaiko prie jiems nepalankių ar neįprastų gyvenimo sąlygų.
Kur dažniausiai įsikuria tarakonai?
Tarakonai mėgsta šiltas, drėgnas patalpas, kur gali rasti sau maisto ir vandens, tačiau, kaip ir minėjome, tarakonai gali ilgai veistis ir trukdyti Jūsų ramybę ir be maisto. Rudieji tarakonai be maisto ir vandens gali išbūti net iki 40 dienų, o juodieji – iki 70 dienų.
Tarakonai slepiasi sienų plyšiuose, po atšokusiomis glazūruotomis plytelėmis, pertvarose prie šildymo įrenginių, grindyse po atšokusiu linoleumu, vėdinimo angose ir kituose plyšiuose. Gali lengvai pereiti iš vieno pastato į kitą per sienų plyšius, rozetes, vėdinimo angas ir pan. Jie gali būti pernešami su drabužiais, dėžėmis, prekių maišais, augalais, maisto ir gėrimų kroviniais. Juodieji tarakonai dar labai mėgsta slėptis apšildomuose rūsiuose.
Tarakonų naktinis gyvenimas, jų dieninis slapstymasis ankštose ir šiltose vietose lemia išplitimą patalpose, apsunkina jų suradimą. Tarakonų sugebėjimas prisitaikyti prie bet kokio maisto ir labai trumpas vystymosi ciklas leidžia išgyventi bet kokioje aplinkoje. Nustatyti tarakonų gausumą ir jų išsidėstymą užkrėstose patalpose būna gana sudėtinga.
Grįžtant prie tarakonų mitybos – tarakonai minta daug kuo: duona, vaisiais, daržovėmis, pelėsiais, net išmatomis! Tarakonai maisto ieškoti išlenda nakimis, kai namuose/patalpose ramu, tylu ir tamsu. Dienos šviesos tarakonai bijo ir nuo jos slepiasi. Tarakoną sutikti dieną – retas reiškinys.
Tarakonai – didelis diskomfortas ir pavojus žmogui
Jeigu namuose ar kitoje savo patalpoje pamatę tarakoną nesiimsite tarakonų naikinimo – padarysite šiems vabzdžiams didelę paslaugą. Tarakonai dauginasi greitai, ypatingai greitai dauginasi šiltose ir jiems mielose vietose (būtent todėl ruduo/žiema – laikas, kad tarakonų problema dažniausiai būna opiausia ir dažniausia). Tarakonų buvimas namuose yra didžiulis diskomfortas, žmogui gali kelti neigiamą psichologinį poveikį.
Tarakonai minta maisto likučiais, o patys vaikštinėja visur – net ir per tualetus, šiukšles ir pan. Todėl tarakonai gali būti pavojingi žmonėms – jie gali pernešti tuberkuliozės, vidurių šiltinės, dizenterijos, salmoneliozės ir kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus iš tualetų, šiukšlių laikymo ir kitų nešvarių vietų, tarakonai taip pat gali užteršti maistą savo bakterijomis. Neatmetama ir prielaida, kad alerginių susirgimų priežastimi taip pat gali būti tarakonai.
Būtina tarakonus naikinti nedelsiant
Tarakonų įsigalėjimas ir išplitimas gali atnešti nemažų ekonominių nuostolių. Labai spartų tarakonų plitimą įvairiomis kryptimis dar labiau paspartina intensyvus transportas. Keičiantis ir sudėtingėjant miestų infrastruktūrai, atsiranda ir naujų vietų, kur jie gali sėkmingai įsikurti, tačiau kur labai sunku efektyviai kontroliuoti jų populiacijos dydį.
Tarakonų patelės per metus sudeda 3-5 kokonus, kuriuose yra po 20-60 kiaušinėlių. Dėl suplotos kūno formos tarakonai gali pralįsti pro mažiausius plyšius ir išplisti visame pastate. Tarakonai išskiria nemalonų specifinį kvapą, kuris atsiranda garuojant feromonams (specifinė medžiaga, kuria tarakonai pažymi migracijos kelius, slaptavietes). Feromonai, kokono apvalkalėliai, tarakonų chitininė danga, patekusi į maisto produktus, gali sukelti alergines reakcijas.
Kaip išnaikinti tarakonus? Kokios yra tarakonų naikinimo priemonės?
Dėl techninių ir ekonominių priežasčių tarakonų pasaulyje visiškai išnaikinti neįmanoma, tačiau galima sustabdyti jų spartų dauginimąsi ir šiek tiek kontroliuoti jų populiacijų vystymąsi. Norint išvengti tarakonų antplūdžio, reikia ilgai ir nuolat naudoti įvairias tarakonų naikinimo priemones, stabdančias jų plitimą.
Tarakonų kontrolės rezultatams didelę įtaką turi įvairūs veiksniai; pirmasis – metų laikas. Geriausia tarakonus naikinti šiltojo metų laiko pradžioje, siekiant užkirsti kelią sparčiam kolonijų dauginimuisi. Išnaikinti tarakonų populiacijas jau ekploatuojamuose pastatuose yra ypač sunku, todėl pirmiausia reikia apriboti jų invaziją į naujus pastatus.
Užkrėstas tarakonais patalpas reikia atidžiai apžiūrėti. Taip pat reikia nustatyti pastatuose galimus jų plitimo kelius, pradedant nuo potencialių užkrato šaltinių (tamsios šiltos patalpos, plyšiai, tarpai tarp įrenginių). Taip pat svarbu aptikti ženklus, rodančius, kad patalpose yra tarakonų (ekskrementų dėmės, kritę tarakonai, kokonų išnaros).
Lygiagrečiai su kovos prieš tarakonus priemonėmis turi būti įgyvendinamos prevencinės priemonės, padedančios išvengti vėlesnių tarakonų invazijų.
Prevencinės tarakonų atsiradimo priemonės
- Atidi gaunamos produkcijos ir taros apžiūra (inspekcija)l
- pirminė kontrolė ir užkrėtimo nustatymas;
- kompleksinė dezinsekcija;
- paprastų priemonių taikymas (ertmių, plyšių užsandarinimas, pertvarų, tinklelių įdėjimas);
- švarūs ir tvarkingi, daiktais neperkrauti rūsiai, sandarūs vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynai;
- maisto likučių, sugedusių produktų ir pan. tinkama utilizacija.
Tarakonų populiacijų kontrolė negali būti grindžiama beatodairišku insekticidų naudojimu. Jos strategija turi būti gerai pagrįsta, būtina nustatyti insekticidų savybes, panaudojimo būdus ir intensyvumą. Todėl pastebėjus tarakonus namuose – būtinai kreipkitės į specialistus, kurie profesionaliai išnaikins tarakonus namuose ir užkirs kelią jų tolimesniam plitimui, naudodami profesionalias ir tarakonų naikinimui tinkamas priemones. Dezo.lt specialistai – pasiruošę Jums tarakonų naikinimo klausimu visapusiškai padėti ir patarti.