ARUODŲ KENKĖJAI

Maisto produktų parduotuvių ar maisto įmonių patalpos gali būti užkrėstos aruodų kenkėjais, patenkančiais su miltiniais produktais, džiovintais vaisiais ir riešutais. Vaisiai, riešutai, grūdai apkrečiami jau atviroje gamtoje, o esant sandėliavimo palankioms sąlygoms, kenkėjai pradeda vystytis ir daugintis.

Sandėliuojamų produktų kenkėjų gali atsirasti visur – sandėliuose, transporto priemonėse ar perdirbimo įmonėse, gamyklose. Jie plinta visame pasaulyje, keliaudami su atsargomis ar transporto priemonėmis. Jie lengvai prisitaiko prie naujos aplinkos ir greit įsikuria. Per keletą sandėliavimo mėnesių jų išsivysto milijonai.

Aruodų kenkėjams priskiriama 15 erkių ir 37 vabzdžių rūšių. Dažniausiai pasitaiko straubliukų, miltvabalių, grūdinukų, pupėlinukų, erkių ir drugių.

Šiais kenkėjais apkrėsti produktai netinka maistui, nes kenkėjai  ne tik maitinasi maisto produktais, bet ir juose gyvena. Aruodų kenkėjų gyvybinės veiklos produktai (ekskrementai, kiaušinėliai, išnaros, žuvę vabzdžiai) yra kenksmingi žmogaus organizmui, gali sukelti rimtus negalavimus, pvz. miltinės erkės ekskrementuose yra bulvinė lazdelė (Bacillus mesentericus), ja pažeisti miltai netinka naudoti. Vabzdžių hemolimfoje yra termostabilios nuodingos medžiagos kantaridino, kuris patekęs į žmogaus organizmą, sukelia skrandžio, žarnyno ir šlapimo takų ligas.

Prevencinės priemonės. Prekių ar produktų žaliavos priėmimo metu stebėti, kad nepatektų užkrėstų miltinių produktų, džiovintų vaisių ir riešutų į patalpas. Kenkėjais užkrėstus produktus skubiai pašalinti iš patalpų, o patalpas nukenksminti.

Naikinimo priemonės. Kadangi aruodų kenkėjai nevienodai jautrūs įvairių grupių preparatams, būtina nustatyti vabzdžių rūšį ir jautrumą preparatui. Vieni jautrūs sintetinių piretroidų grupės preparatams, o kiti – fosforo organiniams junginiams.

Nesant galimybės nustatyti vabzdžių rūšį, patalpų dezinsekciją atlikti autorizuotais cheminiais preparatais skirtais skraidantiems ir ropojantiems vabzdžiams naikinti.

Aruodų kenkėjų naikinimo efektyvumo nustatymas

Aruodų kenkėjų naikinimo efektyvumas nustatomas po 1–2 parų. Ant 50 cm2 popieriaus lakštų išdėliojama buvusių užkrėstų produktų (miltų, grūdų, kruopų ar kt.). Jeigu ant popieriaus lakšto išbertuose produktuose nerandama nei vieno kenkėjo, dezinsekcija laikoma efektyvia.